Jdi na obsah Jdi na menu
 


Játra

Játra

(výpisek z kalendáře Joalis 2016)

Princip jater

rjoalis-149.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Játra symbolizují dřevo, živou hmotu, energii a životní sílu, růst, EGO, agresivitu. Patří pod ně kyselá chuť a ze smyslů zrak.

Játra spojujeme s poznáním, rozumem i inteligencí. Dále pak s pohybem, rychlostí, ale i destrukcí. Okruh jater ovlivňují interakci s prostředím, výběr reakce, rozhodování jako takové, řád nebo naopak destrukci. Spojujeme s nimi agresivitu, kterou však můžeme chápat jako hnací sílu, touhu po změně, ochotu a schopnost řešení problémů, použití vlastní energie, i odvahu. Může nám ale způsobit třeba i záněty a křeče.

Játra jsou o zrození, životě, růstu - strom života, symbol poznání, vědění, racio. Vnímáme za nimi přeměnu a řízení energie. S tím je spojena kreativita, dynamika, proces tvoření a tvůrčí myšlenky a to nejen konkrétní plány, ale i jejich realizace. Játra jsou o sexuální síle, touze po novém životě, pronikání a ovládání.

Emoce jater

Jako u všeho můžeme nalézt dva extrémy, kdy je něčeho moc nebo málo. Správná je tedy rovnováha mezi oběma. Základní emocí jater je agresivita. Je to naše EGO. Agresivita je vždy spojována především s hněvem, vztekem, podrážděností, nerudností nebo vznětlivostí. Její nedostatek má však za následek vyhýbání se sporům, frustraci, pasivnost a neschopnost se rozhodovat.  Může to být i kritičnost, neústupnost a touha mít vždy pravdu. Je to naše Ego, panovačnost, naopak podřízenost, opovržení až pohrdání, nízká sebeúcta a sebevědomí, také vztahovačnost. Je to voyerismus a potřeba provokace. Smyslem jater je zrak.

Z emočního hlediska to může být neschopnost vidět problémy, nebo naopak lpění na vzhledu, závist a kritika. Vše ovlivňuje náš rozum, racionalita, vychytralost, nadřazenost rozumu nad citem.

Játra jako mateřský orgán

Játra by se dala přirovnat k chemické továrně, k filtru. Řídí metabolismus organismu. Zařizují přeměnu energie, zpracování všeho co bylo vstřebáno zažívacím traktem.  Jejich stav ovlivňuje přijmutí a zpracování živin, vitamínů i minerálů.

Společně se vstřebáváním živin, však přes játra vstupují do organismu i různé toxiny z potravy, léků. Zajišťují však i jejich detoxikaci a tvorbu bílkovin. Nejdůležitější funkcí spadající pod okruh jater je řízení imunity, naše přirozená imunita a výběr reakce. Játra rozhodují, jak zpracovat to, co jsme již vpustili do našeho těla a to jak na fyzické, tak na psychické úrovni - imunita, metabolismus i psychická reakce. Játra ovlivňují veškeré vazivové tkáně. Mají tedy vliv na všechny orgány v těle. Souvisí s nimi kvalita  kůže, nehtů, kloubů, šlach a dalších ... . Základními preparáty jsou: Joalis LIHERB, LIVERDREN, HEPAR, ABELIA SOLIS.

Orgány okruhu jater

Pod okruh jater spadá mimo jiné žlučník, jenž je zodpovědný za tvorbu žluči, trávení tuků a detoxikací toxinů rozpustných v tucích a také léků (Joalis BILLIDREN).

Velmi důležitým systémem spadající pod okruh jater je však celý periferní nervový systém, sympatikus a neurony a glie jako takové (Joalis MEZEG, MIHERB, CRANIUM  NEURODREN). Játra zodpovídají za oči a tím i kvalitní zrak. Ten se detoxikací okruhu jater může výrazně vylepšit nebo aspoň stabilizovat (Joalis OKULADREN).

Vazivo (kolagen a elastická vlákna) je přítomno v celém organismu, proto je detoxikace okruhu jater podstatná  při jakémkoliv detoxikačním procesu (Joalis CONECTID).  K játrům přiřazujeme také vnější pohlavní orgány: pochvu a penis (Joalis GYNODREN, TESTEDREN), ale i bradavky (Joalis MAMADREN). Mazové žlázy jsou zase zodpovědné za problémy s akné a suchou kůží (Joalis AKNEDREN). V mozku přiřazujeme koncový mozek, mozkovou kůru, lamina affixa a thalamus (Joalis CRANIUM, ELEMDE, EGRESON, DIAMINO).

Příznaky poškození jater

Nejčastější a nejvíce řešenou obtíží spojovanou s okruhem jater jsou alergie, astma, ekzémy, autoimunitní choroby, různé chronické infekce a záněty, křeče, pod které však zařazujeme i migrény a epileptické záchvaty. Jedním z příznaků poškození jater, který je vidět, je i svědivost kůže, trhliny v koutcích úst nebo bílé lámavé nehty.  Lidé si však mohou stěžovat i na poruchu spánku, ženy na poruchy menstruačního cyklu, ztrátu libida nebo migrény. V oběhovém systému se může poškození projevit portální hypertenzí - rozšířenými žilkami v oblasti hrudníku, ramen, předloktí, dále dilatovanými břišními žilami, hemeroidy, jícnovými varixy, otoky. Může se objevit i jaterní encefalopatie - nedostatečná detoxikace dusíkových metabolitů a toxinů, projevující se neuropsychickými příznaky, spavost, apatie, třes, sníženou pozorností až letargií. U psychických projevů je to neklid, netrpělivost a hyperaktivita.