Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plíce

Plíce

(výpisek z kalendáře Joalis 2016)

Emoce plic

33333333333333.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Základní emocí plic je smutek a vůle. Smutek můžeme pociťovat jako lítostivost, melancholii, únavu a deprese. Může se projevovat cynismem i necitlivostí. Jeho prožití však učí soucitnosti, samostatnosti a spokojenosti.

Vůle nám ovlivňuje schopnost či neschopnost dotáhnout věci do konce. Je to prokrastinace, ale také extrémní vůle, sebezničení či sebeovládání. Je to strach z konfliktů, naše touha po uznání, psychická síla a touha po životě.  Ve vztahu k okolí je to strach z odsouzení, přísnost  na sebe i druhé. Je to však i pokrytectví a nasazování masek. Můžeme zde vnímat katarzi - vnitřní očistu člověka. Mnoho lidí však může pociťovat nesvobodu, útlak či strach uvolnit se. Je to zbytečné uchování křivd. Neschopnost vyjádřit své pocity. Je to neschopnost adaptace, neurotické chování. Především je to strach z nevědomí, potlačování problémů místo jejich řešení.

Plíce jako mateřský orgán

V plicích se uskutečňuje výměna plynů mezi tělem a okolním světem. Zajišťují přísun kyslíku, jenž umožňuje přeměnu energie v mitochondriích. Má-li člověk zatížené plíce špatně a povrchově dýchá. Nemá dostatek kyslíku, tedy energie na své sebeprosazení, podvědomí vytváří emoci smutku a únavy.

Nedostatek kyslíku ovlivňuje i imunitu, kdy může být příčinou chronických infekcí a zánětu.  Pod okruh plic spadá protibakteriální imunita. Plíce představují první bariéru a styk s vnějším světem. Je to ohraničení našeho já. Jejich kondice zásadně ovlivňuje, jestli se snadno nakazíme.

Většina infekcí má kapénkový přenos nebo orálně fekální. Správné dýchání také usnadňuje návrat krve do srdce a tím její pohyb po organismu a distribuci všech potřebných složek (Joalis REHERB, RESPIDREN, PRANON).

Orgány okruhu plic

Pod okruh plic primárně spadá celá dýchací soustava - plíce, hrtan, průdušky, nosní dutiny a mandle, nos, hlasivky (Joalis REHERB, RESPIDREN, ASTMEX, ORODREN, TONSILADREN). Velmi důležitým orgánem spadajícím pod tento okruh je tlusté střevo a malá část střeva tenkého. Zde probíhá vstřebávání živin a následně vylučování.  Okruh plic má obrovský vliv na kůži a podkoží, jejich zatížení se často projevuje různými ekzémy, důležitými jsou také potní žlázy (Joalis CUTIDREN). U žen pak pod okruh plic spadá prsní žláza (Joalis MAMADREN). Orgány okruhu plic mají velký vliv na pohyb krve a lymfy (Joalis LYMFODREN, VENADREN).

V mozku sem poté spadají: retikulární formace, epithalamus (epifýza) - probíhá zde produkce serotoninu, což je hormon spokojenosti (Joalis FATIG, DEPRESON). V nervovém systému pak přiřazujeme plexus pulmonalis, nervus vagus (Joalis VEGETON). 

Příznaky poškození plic

První, na co u lidí s oslabeným nebo zatíženým okruhem plic narazíte, jsou různé bakteriální nákazy. Ať už se jedná o časté angíny, onemocnění horních cest dýchacích, záněty středního ucha nebo dutin. Velmi zásadní obtíže jsou různé formy problémů s dýcháním. Ať už se jedná pouze o stále ucpaný nos, kašel, pocity dušnosti nebo již rozvinuté astma. Vše má vliv na celý organismus a projevuje se únavou a vyčerpaností.

Lidé mohou mít poruchy čichu, což ovlivňuje i vnímání okolí a naši reakci na něj. Stěžují si na problémy s hlasivkami: častá ztráta hlasu. Již při prvním kontaktu může také vnímat slabý, tichý a nevýrazný hlas.

Viditelně pak můžeme pozorovat různé kožní projevy. Jejich rozsah je velmi široký. Může se projevovat suchou pokožkou, která je i citlivá nebo nepevná. Mohou se objevovat strie bez příčiny. Vyšší sklon k celulitidě.  Objevují se praskliny na uších nebo konečníku. Lze také, především v létě, pozorovat nedostatek pigmentu. A samozřejmě sem zařazujeme i klasické ekzémy.